TSRB - Web Domena Jan Šotić
jan-sotic.from.hr
RM SEMINAR

RM SEMINAR

UVOD

 

Mobilna mreža je pojam koji se može objasniti kao mreža na koji se naši mobilni uređaji (npr. Tableti, pametni telefoni I sl.) spajaju, te im tako ta mreža omogučuje mobilnu telefoniju. To je ćelijska mreža što znači znači da se naši mobilni uređaji spajaju na mrežu, tako da traže ćelije koje se nalaze u našoj blizini. Mreža radi u 4 različita frekvencijska opsega I  tijekom godina je mreža napredovala. Prva mreža je bila 1G, nakon nje 2G, pa 3G, pa 4G I najnovija mreža je 5G. Svaka mreža je na neki način unaprijedila prošlu, I zato se danas najviše koristi 5G mreža, a nije rijetkost vidjeti korištenje 4G mreže.

GLAVNI DIO

 

1G MREŽA

1G mreža je prva generacija mobilnih mreža, nastala 1979. godine u Japanu, od strane Nippon Telegraph and Telephone. Prva generacija je zanimljiva po tome što nije postojala jedinstvena norma koja definira mrežu. Prvu generaciju su činili analogni sustavi kojima je glavna funkcija bila mogućnost glasovne komunikacije. Nedostatak je bio veličina i domet mreže. Npr. U Hrvatskoj, 1G mreža se temeljila na 415MHz što je omogučilo nemogućnost korištenja mobitela izvan Hrvatske i Slovenija. Bez obzira što je 1G mreža osmišljena u 1979., ona se tek krenula koristit 1983. godine. Zamijenila ju je 2G mreža.

 

 

2G MREŽA

2G mreža predstavlja „Second Generation“. CMDA, GSM i TDMA su bile prve mobilne mreže sa digitalnom tehnologijom prijenosa podataka. Zamijenio je generaciju analognih 1G mreža, zato se i naziva Second Generation. Mreža je izašla u javnost u Finskoj, 1991. godine, a u Hrvatskoj je puštena 1996. godine. Čak 5 godina nakon izlaska mreže. GSM (Global System for Mobile Communications) je najznačajniji dio 2G mreža. Prednosti GSM-a u odnosu na mrežu prve generacije su bolja usluga, mogućnost roaminga (komunikacija s mobitelom u inozemstvu i sl.) 2G mrežu je zamijenila 3G mreža.

 

3G MREŽA

            3G mreža je ime za treću generaciju mobilnih mreža, te je omogučavao veće brzine, čak do 14 MB/s. Sa tim brzinama, po prvi put se omogučavao prijenos i zvuka, čak i pokretnih slika, a ne samo teksta. 3G mreža je izašla u 2001. godini u Japanu od tvrtke NTT DoCoMo. Danas možemo i dalje vidjeti da se ova mreža koristi, ali samo u situacijama kad nestane 4G signal. Najpoznatiji podstandardi 3G mobilnih mreža su: UMTS, TD-SCDMA, CDMA2000 i sl. Brzine su stvarno ostavile veliki utjecaj i veliki napredak u odnosu na 2G mrežu. Sa pojavom 3G mreže omogućen je i pristup internetu. 3G mrežu zamijenila je 4G mreža.

4G MREŽA

4G je četvrta generacija mobilnih mreža, te je dobila naziv LTE (Long Term evolution). Nastala je 2009. godine u Švedskoj, te je čak 5 puta brže od 3G mreže. Unaprijedila je 3G mrežu na mnogo načina. Unaprijedila je: kvalitetu, pokrivenost, pouzdanost, brzine (upload-a i download-a) i mnoge druge stvari. Brzine su sada iznosile od 100Mbps u downloadu i 50Mbps u uploadu,

 

Bez obzira što 4G nije najnovija mobilna mreža, danas se koristi u jako velikom broju. U 4G mreže se uvelo da je ona postala potpuno IP adresa, odnosno mreža u kojoj se isključivo rabi komutacija paketa. 4G mobilnu mrežu je zamijenila 5G mobilna mreža.

 

 

 

 

5G MREŽA

          5G mobilna mreža je najnovija mmobilna mreža u upotrebi, te je uvedena 2019. godine u Sjevernoj Koreji. U 5G mreži je unaprijeđena brzina i kapacitet mreže, te je moguće povezivanje s autima, pametnim kućama, pametnim uredima, robotima na daljinsko upravljanje  i sl. Stručnjaci tvrde kako će proces implementacije teći brže nego što je bio slučaj za 4G mrežu. Tehnologija bežične 5G mreže je mnogo razvijenija od klasične bežične tehnologije. 5G mreža danas nije pretjerano u upotrebi, ali se krenula koristiti i dala je velike uspjeh. U budućnosti možemo samo očekivati napredak i još veći napredak u tehnologiji mobilnih mreža.

 

 

 

 

ZAKLJUČAK

 

            Mobilne mreže su doživile jako veliki napredak, i možemo se samo veseliti budućnosti koja nam donosi još veća tehnološka čuda, te zanimljive i bolje stvari koje će nam olakšati život.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LITERATURA

https://www.hocu.ba/index.php/hocu.info/2g-3g-4g-5g-u-cemu-je-razlika/

https://www.5g.hr/tehnologija/povijesni-razvoj-javnih-mobilnih-mreza/

https://group.ntt/en/group/history/index.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

Skip to content